Tid til mor

Syge, barsel og forældreorlov og det andet barn. Spørgsmål og svar


Beslutningen om et andet barn er vanskelig for mange forældre. Ikke kun på grund af de ekstra forpligtelser, der er involveret, men også på grund af økonomien. Spørgsmål og meget tvivl opstår. Hvad med arbejde? Hvad med afskedigelsen og godtgørelsens størrelse?

Her er de mest almindelige spørgsmål.

Hvordan ser sygedagpenge ud for gravide kvinder?

I overensstemmelse med art. 11 i loven af ​​25. juni 1999. sygedagpenge til gravide kvinder er 100% betalt (100% af grundlaget for beregning af vederlag - bogstavet "B" skal vises i form af fritagelse). I modsætning til sygedagpenge, der er udstedt af en anden grund, der betales 80%.

Sygdomsfordel på grund af graviditet beregnes på grundlag af gennemsnittet af de sidste 12 måneder, der arbejdes kontinuerligt.

Den kommende mor forfalder 270 sygedage. Hvis han overstiger 270 dage, kan han ansøge om rehabiliteringsydelse.

Hvornår skal jeg give lettelse på grund af graviditet?

Der skal leveres sygefravær på grund af graviditet inden for 7 dage fra udstedelsesdatoen. De kan sendes med posten (bekræftelse af modtagelse krævet) - datoen på poststemplet er afgørende.

Hvornår skal man bruge den forfaldne ferie?

Individuel beslutning. Den forfaldne orlov kan bruges før sygefravær eller efter barsel eller forældreorlov. Ferielov betales 100%.

Det er forresten værd at huske ca. 2 dage fri for et barn, som kan bruges før sygefravær eller efter barsel og forældreorlov.

Kan jeg gå sygemeldt umiddelbart efter forældreorlov?

Ja. Det er muligt. I følgende situationer: hvis du arbejder for en ubegrænset ansættelseskontrakt, en tidsbegrænset ansættelseskontrakt eller en ansættelseskontrakt. I dette tilfælde dog en tidsbegrænset kontrakt og en mandatkontrakt det kan ikke slutte under barsel eller forældreorlov.

Det er ikke nødvendigt at gå tilbage på arbejde en dag efter forældreorlov. Dette er en af ​​de største myter. Du skal dog sikre dig det afskedigelsen leveret til arbejdspladsen blev udstedt fra den dag, du skulle vende tilbage til arbejdet.

Kan fritagelsen udstedes under forældreorlov?

Ja. Afskedigelse kan udstedes inden datoen for tilbagevenden til arbejde under forældreorlov. Det er ikke altid muligt at se en læge den dag, du skulle komme på arbejde.

Hvor mange penge får jeg på sygedagpenge efter forældreorlov?

Grundlaget beregnes på samme grundlag som på den sidste L4, kvoten skal have det samme beløb.

At udvikle et nyt grundlag (i overensstemmelse med artikel 43 i loven af ​​25. juni 1999 om kontantydelser) det er nødvendigt at arbejde mindst 3 måneder efter ferien. Hvis du modtager ydelser under samme titel eller en anden mindre end tre kalendermåneder, beregnes beregningsgrundlaget ikke på ny.

Hvem betaler sygedagpenge?

Hvis du arbejder på en mandatkontrakt, udbetales godtgørelsen fra den første dag i ZUS. Hvis du er ansat under en tidsbegrænset eller ubegrænset ansættelseskontrakt de første 33 dage af godtgørelsen udbetales af arbejdsgiveren.

Kan jeg gå til L4 efter forældreorlov?

Lige efter børnepasningsorloven kan du tage sygefravær. Sygeløn skyldes ikke under forældreorlov først efter udløbet.

Du skal indsende en ansøgning til din arbejdsgiver om at vende tilbage til arbejdet. Skift til sygedagpenge er muligt den første dag, du vender tilbage til arbejde. Det er ikke nødvendigt at gå tilbage på arbejde en dag for at få sygeløn efter forældreorlov.