Tid til mor

Ferier til børn


I henhold til artikel 188 i arbejdsreglerne har en arbejdstager, der opholder mindst et barn under 14 år, ret til to fridage i løbet af året.

To fridage kan bruges én gang, den ene efter den anden eller på alle to datoer. Denne ret gælder for begge ansatte: mor og far, hvilket betyder, at barnets forældre sammen ikke kan tage mere end to dage fri.

Hvis den ene forælder bruger retten til fridage for barnet, kan den anden ikke udøve den. Forældre kan dele en ferie med hinanden (en dag for hver). Antallet af dage stiger ikke med antallet af børn.Forældre med to fridage (i form af særlig orlov) bevarer retten til vederlag.

På dagen for deres 14-års fødselsdag mister forældrene retten til to fridage. Det betyder, at hvis et barn bliver 14 år den 22. februar, skal der bruges to fridage fra januar til 21. februar.

Ubenyttede fridage for et barn går ikke til det næste år. Hvis medarbejderen ikke bruger dem, fortabes de.

Hvornår kan jeg tage mit barns orlov?

I henhold til art. 1542 kp, der gives tilladelse til dage, der er arbejdsdage for medarbejderen (uanset om det er midt i ugen eller weekenden) i overensstemmelse med den gældende arbejdstidsplan i timedimensionen, der svarer til den daglige arbejdstid på en given dag (dvs. 4, 6, 8 eller endda 12 timer).

Derudover er der en regel om, at kun en forælder må tage et barns orlov samme dag. På en dag kan forældrene ikke tage en fridag for et barn.

Hvem har ret til fridage?

Et fridag for et barn har ret til personer, der er ansat i henhold til en ansættelseskontrakt (uanset størrelse, også i en prøveperiode), udnævnelse, udvælgelse, udnævnelse, samarbejdsaftale. Denne ret tildeles ikke personer, der arbejder i henhold til civilretlige kontrakter (kontrakter om specifikt arbejde og ansættelse). Retten til at afskedige fra arbejdet i en periode på to dage kan også udøves, hvis kun den ene forælder arbejder, og den anden "sidder" derhjemme.

Ferie er ikke kun tilgængelig for biologiske forældre, men også for adoptivforældre, plejeforældre, juridiske værger og faktiske værger. En forælder, der er frataget forældremyndigheden af ​​retten, må ikke bruge fridagene.

Retten til to fridage pr. Barn garanteres ved lov. Dette betyder, at de ikke kan overskrides af nogen intern forordning eller forskrifter, der er gældende på en given arbejdsplads.

Formaliteter

Når du tager afskedigelsen, skal du oplyse, at den anden forælder ikke tager orlov. Arbejdskodeksen specificerer ikke, hvornår ansøgningen om orlov skal indgives. Medarbejderen behøver heller ikke at forklare sin beslutning eller forklare sin anmodning om afskedigelse. Det er nok, hvis han angiver, at han udøver sin ret.

Derudover er der ingen kontraindikationer til at bruge helligdagene umiddelbart efter en anden ferie: hvile eller forældre.

Datoen for orlov skal aftales med arbejdsgiveren. Hvis medarbejderens fravær i en given periode vil organisere arbejdet, bør arbejdsgiveren foreslå en anden dato, hvor medarbejderen kan tage orlov.